Twój pracownik przebywa na zwolnieniu chorobowym? Wiesz już kto mu za ten okres zapłaci?

Masz w firmie gorący czas, dużo pracy a pracownicy coraz częściej chorują? Niestety potrafi to zaburzyć funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Może jednak lepiej gdy taki chory pracownik będzie leczył się w domu a nie zarażał pozostałych. Tylko kto mu za to zapłaci?

Wg art. 92. Kodeksu Pracy pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia - trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego.

 

Pracodawca może ustanowić wynagrodzenie chorobowe na wyższym poziomie niż 80% w okresie 33 lub 14 dni.

 

Za czas niezdolności do pracy, o której mowa powyżej, trwającej łącznie dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, trwającej łącznie dłużej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

 

Mówiąc tu o pracowniku, który ukończył 50 rok życia, bierzemy pod uwagę jego niezdolność do pracy przypadającą po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50 rok życia.

Oznacza to, że za pierwsze 33 lub 14 dni zwolnienia chorobowego pracownika zapłaci pracodawca, dopiero po tym okresie wypłatę przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 

Zasiłek chorobowychrobowe 1

Zasiłki z tytułu niezdolności do pracy finansowane są ze składki chorobowej pobieranej z wynagrodzeń pracowników, którą płatnicy składek czyli firmy ich zatrudniające odprowadzają do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Źródłem finansowania wypłaty tych świadczeń jest ZUS. Zdarza się jednak, że osoba ubezpieczona otrzymuje zasiłki za pośrednictwem płatnika składek, czyli podmiotu, który go zatrudnia i opłaca za niego składki.

 

Pracodawca wypłaca zasiłki chorobowe za ZUS

Zgodnie z art. 61 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa pracodawca, który zgłasza do ubezpieczenia powyżej 20 pracowników, sam wylicza i wypłaca zasiłki chorobowe swoim pracownikom. Tym samym wyręcza ZUS z tego obowiązku. 

Liczbę ubezpieczonych, od której zależeć będzie obowiązek wypłaty zasiłków ustala się według stanu na dzień 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego. Jeśli płatnik składek nie zgłaszał na ten dzień żadnej osoby, liczbę tę ustala się według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonał takiego zgłoszenia.

  

Przykład:

Płatnik składek rozpoczął działalność  w sierpniu 2019 r. i jeszcze w tym samym miesiącu zatrudnił i zgłosił do ubezpieczenia chorobowego 22 pracowników. Ponieważ liczba ubezpieczonych była wyższa od 20, oznacza to, że w danym roku płatnik będzie naliczał i wypłacał zasiłki swoim pracownikom.

 

A jeśli zatrudnia mniej niż 20 ubezpieczonych?

chrobowe 2

W przypadku zatrudnienia poniżej 20 pracowników zasiłki są naliczane i wypłacane bezpośrednio przez ZUS. Obowiązkiem płatnika składek będzie wtedy przekazanie do ZUS niezbędnej dokumentacji.

Ta sama zasada dotyczy wszelkich rodzajów zasiłków, min. zasiłku opiekuńczego, macierzyńskiego, rodzicielskiego.

 

 

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej zapraszam do współpracy.

AMS Audytor sp. z o.o.
ul. W. Łukasińskiego 25
05-820 Piastów

e-mail: biuro@amsaudytor.pl

NIP: 9512469526
Sąd rejestrowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
pod nr KRS: 0000749309
REGON: 381328136
kapitał zakładowy 9 000,00 zł

Jesteśmy wpisani na listę Firm Audytorskich przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów pod numerem 4218.