Zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne

Kto może skorzystać ze zwolnienia i o jakich zwolnieniach mowa?

Zwalnia się z obowiązku opłacania nieopłaconych należności z tytułu:

  • składek na ubezpieczenia społeczne,
  • składek ubezpieczenie zdrowotne,
  • składek na Fundusz Pracy,
  • składek na Fundusz Solidarnościowy,
  • składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub składek Fundusz Emerytur Pomostowych

należnych za okres od 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych (DRA) za ten okres, jeżeli przedsiębiorca był zgłoszony jako płatnik składek przed dniem 1 kwietnia 2020r.

 

Zwolnienie dotyczy w 100% należności z tytułu składek wykazanych w deklracjach:

  • płatnika składek, który na dzień 29 lutego 2020 zgłosił do ubezpieczenia mniej niż 10 pracowników (w tym siebie samego) (bez uwzgledniania pracowników młodocianych),
  • osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, jeżeli przychód z tej działalności uzyskany w pierwszym miesiącu, za który składany jest wniosek nie był wyższy niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020r. (kwota 15 681 zł),
  • Osoby duchownej.

 

Zwolnienie dotyczy w 50% należności z tytułu składek wykazanych w deklracjach:

  • płatnika składek, który na dzień 29 lutego 2020 zgłosił do ubezpieczenia od 10 do 49 pracowników (w tym siebie samego) (bez uwzgledniania pracowników młodocianych).

należnych za okres od 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych (DRA) za ten okres, jeżeli przedsiębiorca był zgłoszony jako płatnik składek przed dniem 1 kwietnia 2020r.

 

WAŻNE 

Jeżeli dokonałeś płatności należnych składek za marzec (termin był do 10 lub 15 kwietnia, a ustawa została podpisana w dniu 17 kwietnia), zapłacone składki podlegają zwrotowi w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (wzór wniosku)

 

UWAGA 

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które kożystaja z "ulgi na start", czyli przez pierwsze 6 miesięcy opłacają jedynie składkę zdrowotną, nie są traktowani jako osoby prowadzące pozaroniczą dzialalnośc gospodarcza.

Nie mogą kożystać ze zwolnienia opłacania składek ZUS.

 

WAŻNE !

W przypadku osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, osoby z nią współpracującej, osoby duchownej, osoby zatrudnionej na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, zwolnieniu z opłacania podlegają jedynie należności ustalone od najniższej podstawy wymiaru tych składek.

 

Wniosek

Zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne przysługuje na wniosek płatnika składek, który należy przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie później niż do dnia 30 czerwca 2020r.

Wniosek zawiera następujące informacje: (wzór wniosku)

  • Imię i nazwisko, nazwę skróconą,
  • Numer NIP i REGON, ewentualnie nr PESEL lub serię i nr dowodu osobistego lub paszportu,
  • Adres do korespondencji,
  • W przypadki jednoosobowych działalności gospodarczych oświadczenie, potwierdzające uzyskanie mniejszego przychodu niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek. Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń,
  • PKD,
  • Informację odnośnie sytuacji ekonomicznej,
  • Informację odnośnie otrzymanej innej pomocy publicznej związanej z COVID-19,
  • Podpis wnioskodawcy.

 

WAŻNE !

Nie można jednocześnie złożyć wniosku o zwolnienie ze składek oraz wniosku o pomoc na rzecz ochrony miejsc pracy z FGŚP. Dlatego przed złożeniem wniosku zastanów się z której pomocy chcesz skorzystać.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek można złożyć:

  • Drogą elektroniczną przez PUE ZUS
  • Drogą elektroniczną za pośrednictwem strony gov.pl
  • Za pośrednictwem poczty
  • Osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty

W przypadku wniosku przesyłanego elektronicznie należy załączyć załącznik do wniosku. (wzór załącznika)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformuje o zwolnieniu z obowiązku opłacania należności z tytułu składek. W przypadku odmowy zwolnienia opłacania składek, ZUS wyda postanowienie w formie decyzji. Od decyzji podatnikowi przysługuje prawo do wniesienia wniosku do Prezesa Zakładu o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Zwolnienie z opłacania składek nie stanowi przychodu podatkowego.

 

Zwolnienie z opłacania składek, a zadłużenie w ZUS?

Zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek stanowi pomoc publiczną. Tym samym może być udzielona wyłącznie przedsiębiorcy, który na dzień 31 grudnia 2019 r. nie znajdował się w trudnej sytuacji  w rozumieniu przepisów unijnych, ale który później z powodu epidemii COVID-19 napotkał trudności lub znalazł się w trudnej sytuacji. Oznacza to m.in., że przedsiębiorca, który  ubiega się o zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek nie spełniał 31 grudnia 2019 r. kryteriów do objęcia go postępowaniem upadłościowym, czyli nie powinien mieć opóźnień w płatnościach, które przekraczają trzy miesiące.

W wyjasnienach Zakładu Ubezpieczen Społecznych możemy wyczytać, że ze zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek, będą mogli skorzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy na dzień 31 grudnia 2019 r. nie zalegali z opłacaniem należności z tytułu składek za okres dłuższy niż 12 miesięcy. 

Jeżeli przedsiębiorca na 31 grudnia 2019 r. miał zadłużenie za okres dłuższy niż 12 miesięcy, ale zawarł do tego dnia umowę z Zakładem o rozłożenie należności z tytułu składek na raty i umowę tę realizuje, może być zwolniony z opłacania należności za okres od marca do maja 2020 r.

 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw

Wyjaśnienia ZUS

AMS Audytor sp. z o.o.
ul. W. Łukasińskiego 25
05-820 Piastów

e-mail: biuro@amsaudytor.pl

NIP: 9512469526
Sąd rejestrowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
pod nr KRS: 0000749309
REGON: 381328136
kapitał zakładowy 9 000,00 zł

Jesteśmy wpisani na listę Firm Audytorskich przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów pod numerem 4218.